Gniezno 1 dzień

Wycieczka 1 dniowa Katedra Gnieźnieńska Muzeum Archidiecezjalne oraz Początków Państwa Polskiego
Gniezno
Gniezno, podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Cała gmina położona jest w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, która jest naturalnym wododziałem, dzielącym dorzecze Warty i Wisły. Gniezno było pierwszą stolicą Polski i pierwszą metropolią kościelną, obecnie pełni funkcję siedziby władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji.
Według legendy, nazwa miasta wywodzi się od słów „gniazdo” oraz „gnieździć się” i związana jest z legendą powstania państwa polskiego. Najwcześniejsze zapisy nazwy Gniezna pojawiły się na denarze Bolesława Chrobrego (ok. 1000). 25 lat później, w Gnieźnie miała miejsce koronacja tego władcy na króla Polski. Na początku XIV wieku miasto zrabowane i zniszczone przez Krzyżaków przeżywa upadek, odbudowuje je Kazimierz Wielki. Obecny kształt metropolii to wynik przebudowy z początku XIX wieku. Po pożarze z 1819 zadecydowano o nowym układzie przestrzennym: wytyczono rynek i poprowadzono nową ulicę Bolesława Chrobrego . Dziewiętnastowieczny rodowód mają też: ratusz, gazownia, stacja i koszary.
Dziś Gniezno to przede wszystkim ośrodek wspaniałych zabytków, na czele z katedrą i unikalnym skarbem romańskiej sztuki odlewniczej – Drzwiami Gnieźnieńskimi.

  • przyjazd do Gniezna,
  • zwiedzanie z przewodnikiem katedry gnieźnieńskiej wraz z podziemiami i wejściem na wieżę,
  • nauka śpiewania piosenek patriotycznych,
  • obiad
  • zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego wraz z wykładem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.